sobota, 8 września 2007

Dach z blachy

Ci którzy planują ułożenie blachodachówek na swoim dachu mają w czym wybierać. Oferowane są one bowiem w kilkudziesięciu kolorach, różnią się rodzaje powłoki, sposobem montażu i ceną.


Blachy dachówkowe najczęściej są produkowane w arkuszach z wytłoczonymi kilkoma rzędami dachówek, rzadziej – w panelach jednorzędowych. Duże arkusze wytłoczonej blachy warto wybierać na dachy o prostych połaciach – mniejsza ilość połączeń zapewnia szybki montaż. Takie arkusze mogą być jednak kłopotliwe podczas transportu, bo łatwo się odkształcają, przez co można je uszkodzić. Bezpieczniej więc stosować arkusze, które nie są dłuższe niż 4-5 m. Jeśli dach ma skomplikowany kształt, lepiej zdecydować się na pokrycie go blachą o mniejszym formacie – im arkusze będą mniejsze, tym mniej powstanie odpadów.

Warstwy ochronne

Tworzywowa powłoka jest wykończeniem i warstwą ochronną - nadaje barwę i poprawia odporność pokrycia na działanie czynników zewnętrznych. Warstwy ochronne znajdują się także od spodu blachy, oprócz antykorozyjnej jest tam warstwa gruntująca oraz lakier.
Wierzch blachodachówek z posypką nie jesy wykończony kolorową powłoką lecz barwnym kruszywem (skalnym, ceramicznym lub kwarcowym).

Wysokość tłoczenia

Blachodachówki różnią się też wysokością tłoczenia, czyli fal. Wpływa to nie tylko na wygląd pokrycia, ale również na jego sztywność - wyższe tłoczenie zapewnia większą sztywność blachy i umożliwia zwiększanie rozstawu łat.Najpopularniejsze blachy mają falę wysokości około 40 mm.

Ważne akcesoria

Dach będzie kompletny, jeżeli zostanie wykończony akcesoriami dostosowanymi do rodzaju pokrycia, a takie najłatwiej kupić u tego samego producenta, który sprzedaje blachę. W ofercie producentów są gąsiory, pasy nadrynnowe, wiatrownice, rynny koszowe, wywietrzniki, bariery śnieżne, a także elementy do poruszania się po dachu – stopnie i podesty kominiarskie. Każdy producent oferuje do swojego pokrycia elementy mocujące, na przykład specjalne śruby (do blachodachówek gładkich), gwoździe powlekane (do blachodachówek z posypką) czy farby zaprawkowe przeznaczone do pokrywania ewentualnych uszkodzeń powierzchni blachy.
Niektóre obróbki blacharskie, na przykład wokół komina czy lukarny, najczęściej wykonuje się z blachy płaskiej (powinna być w kolorze pokrycia dachu).

  • wykończeniowe - niezbędnymi akcesoriami są gąsiory dachowe,wiatrownice, pasy nadrynnowe i rynny koszowe. Produkuje się je z tej samej blachy co blachodachówki.
  • zapewniające wentylację - wywietrzniki, kominki wentylacyjne mają wentylować przestrzeń pomiędzy blachą i folią wstępnego krycia.
  • zwiększające bezpieczeństwo - jedne uniemożliwiają gwałtowne zsuwanie się śniegu z dachu, inne – ułatwiają poruszanie się po nim ludzi. Oferowane są kompletne zestawy, w skład których wchodzą podpory, uszczelki i wkręty. Ławy, stopnie i drabinki kominiarskie umożliwiają chodzenie po dachu.

Właściwa konserwacja

Konserwacja pokrycia z blachodachówki nie jest uciążliwa, bo większość zanieczyszczeń spływa razem z deszczem. Oczywiście jeśli w załamaniach połaci zalegają liście czy gałęzie, co jakiś czas trzeba je stamtąd usuwać, uważając przy tym, by nie zadrapać powłoki pokrycia. Co kilka lat warto sprawdzić powierzchnię dachu, na przykład czy spadające gałęzie nie zarysowały powłoki. Miejsca uszkodzeń trzeba umyć i po wyschnięciu zamalować farbą zaprawkową.

"Murator"

Tekst: Małgorzata Król

Brak komentarzy: