poniedziałek, 11 lutego 2008

Rodzaje dachów

DACH
Część budynku ograniczająca go od góry, zabezpieczająca przed stratami ciepła, opadami atmosferycznymi, słońcem i wiatrem oraz przenosząca obciążenia wiatrem i śniegiem. Składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia.

DACH CZTEROPOŁACIOWY
Patrz DACH CZTEROSPADOWY

DACH CZTEROSPADOWY
Rodzaj dachu stromego. Konstrukcja dachu tworzy cztery połacie. Główne połacie dachu nawiązują do dachu dwuspadowego; jedynie szczyty dachu są ścięte tworząc dodatkowe połacie i eliminując ściany szczytowe.

DACH DWUSPADOWY
Patrz DACH DWUPOŁACIOWY

DACH DWUSPADOWY (DWUPOŁACIOWY)
Najpopularniejszy typ dachu stromego. Dwie pełne, skośne połacie dachu tworzą ostrokątne szczyty w obrębie poddasza. Zależnie od kąta spadku połacie mogą tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.

DACH JEDNOPOŁACIOWY
Patrz DACH JEDNOSPADOWY

DACH JEDNOSPADOWY (PULPITOWY)
Rodzaj dachu stromego. Jest to dach o jednej skośnej połaci, zbudowany podobnie jak dach płaski, ale ze spadkiem. Różni się tym, że ma osobną konstrukcję dla stropu i dla dachu.

DACH KLESZCZOWO-JĘTKOWY
Patrz KLESZCZOWO-JĘTKOWY DACH

DACH MANSARDOWY
Rodzaj dachu stromego. Nawiązuje do dachu dwuspadowego, w którym każda z połaci została załamana pod innym kątem spadku. Stosowany głównie na poddaszach użytkowych.

DACH NACZÓŁKOWY
Rodzaj dachu stromego. Dach dwuspadowy o ściętych narożnikach, tworzących naczółki. Zależnie od kąta nachylenia może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.

DACH NAMIOTOWY
Rodzaj dachu stromego. Swoim wyglądem bardziej przypomina piramidę niż namiot. Stosowany jest na budynkach o rzucie kwadratu, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe.

DACH PŁASKI
Dach o nachyleniu połaci od 2° do 15° (3,5% do 26,7%).

DACH PŁATWIOWO-KLESZCZOWY
Patrz PŁATWIOWO-KLESZCZOWY DACH

DACH PULPITOWY
Patrz DACH JEDNOSPADOWY

DACH WIELOPOŁACIOWY
Inaczej WIELOSPADOWY. Dach o krzyżujących się połaciach. Utworzony jest poprzez skrzyżowanie się dwu lub więcej dachów o różnym rozwiązaniu (trapezowych, trójkątnych), które łączą się ze sobą wzdłuż krawędzi poziomych (w kalenicach) i ukośnych, gdzie umiescza się ukośne krokwie.

DACH WIESZAROWY
Dachy wieszarowe stosowane są wówczas, gdy między ścianami zewnętrznymi nie ma podpór pośrednich, na których można oprzeć słupy konstrukcji dachowej. Jeżeli rozpiętość dachu mieści się w granicach 6-8m stosuje się rozwiązanie jednowieszakowe. Jeżeli rozpiętość wynosi 8-10m stosuje się rozwiązanie jednowieszakowe z krzyżulcami. Rozpiętość dachu przekraczająca 10-12m wymaga zastosowania konstrukcji dwuwieszakowej.

DACHÓWKA MARSYLSKA
Jeden z typów DACHÓWKI ZAKŁADKOWEJ, pierwsza dachówka tego rodzaju produkowana przemysłowo. Charakteryzują ją dwa podłużne wyżłobienia.

Brak komentarzy: