wtorek, 21 sierpnia 2007

WŁÓKNO-CEMENT - sprawdzony materiał na dach

Włókno-cement jest materiałem znanym od dawna. Około roku 1900 Austriak Ludwig Hatschek wynalazł i wprowadził technologię opartą na wykorzystaniu cementu i niepalnej kopaliny - azbestu. Dobrze w pamięci mamy jeszcze obraz całych miasteczek i wsi pokrytych falistymi płytami eternitowymi, o różnych profilach tzw."niskiej i wysokiej fali". Były to jedyne powszechnie dostępne w latach 70 i 80-tych pokrycia dachowe, które pomimo zawartości szkodliwego azbestu świetnie spełniały rolę trwałego pokrycia dachowego. Do tej pory w wielu miejscach Polski można spotkać budynki, których dachy pokryte są eternitem azbestowym.

Dzisiejsza produkcja włókno-cementu została znacznie udoskonalona, tak, aby powstały wyrób dorównywał jakością najlepszym materiałom pokryciowym dostępnym na rynku.
Jedynym w Polsce producentem falistych płyt włóknisto-cementowych jest firma Izopol z Trzemeszna, której intensywne prace nad procesem technologicznym zaowocowały powstaniem nowych, spełniających najwyższe oczekiwania jakościowe, wyrobów.

Dachowe faliste płyty włóknisto-cementowe Eurofala nowej generacji dostępne są w standardowych długościach: 1250mm, 1875mm, 2500mm, niezmiennej szerokości 1120mm i jednakowym profilu fali dla wszystkich płyt.

Powierzchnia jest gładka i równa, od spodu zabezpieczona antiblockiem. Płyty produkowane są jako niemalowane - w kolorze naturalnym szarym oraz malowane w kolorze czerwonym, ceglastym, brązowym, grafitowym, zielonym i niebieskim. Są elastyczne, oraz spełniają najwyższe normy wytrzymałościowe i jakościowe. Przekrój poprzeczny w kształcie fali, oraz zbrojenie włóknami PVA zapewniają wytrzymałość na naprężenia powstające w czasie eksploatacji, oraz wszelkie obciążenia (np. czapy śnieżne zalegające na dachach zimą).
Wyroby włókno-cementowe mają niezwykle cenne właściwości. Charakteryzuje je wysoka odporność na zmienne warunki klimatyczne (śnieg, deszcz, mróz, upały) i związki chemiczne. Są odporne na procesy gnicia i butwienia, a także porastanie grzybami.
Ponadto są niepalne, nieprzemakalne, odporne na sole, potas, amoniak, chlor. Atest higieniczny włókno-cementu nie stawia żadnych wymagań przy stosowaniu i pracach związanych z wyrobami włóknisto-cementowymi.


Włókno-cement jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce i montażu. Można go sprawnie i szybko zamontować na dachu przy użyciu wkrętów do drewna, wkrętów samowiercących, lub haków do podwieszania płyt (w zależności od rodzaju konstrukcji dachu). Punkty montażowe zabezpiecza się dostosowanymi kolorystycznie kapturkami ochronnymi. Mocowanie do konstrukcji dachowej przypada na grzbiet 2 i 6 fali uwzględniając kierunek montażu. Rozstaw łat jest uzależniony od długości stosowanych płyt a wielkość zakładu od kąta nachylenia dachu. Z jednego arkusza płyty można, więc pokryć (w zależności od długości płyt i nachylenia dachu) od 1,14 do 2,44 m2. Minimalny spadek połaci dachowej przy stosowaniu wyrobów włóknisto-cementowych wynosi 12st.

Płyty faliste włóknisto-cementowe nie wymagają żadnej pielęgnacji i zabiegów konserwujących podczas eksploatacji. Ich trwałość szacowana jest na kilkadziesiąt lat, a gwarancja, jakiej udziela producent obejmuje okres 15 lat.
Włóknisto-cementowe płyty faliste, oraz akcesoria wykończeniowe dostępne są w sieci sprzedaży na terenie całego kraju.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych producenta: www.izopol.pl .



źródło: Klaudia Malinowska, Izopol S.A.

Brak komentarzy: